Autorem opisu jest Paweł Boguś

IMSAI 8080

IMSAI 8080

Widząc niespodziewany sukces rynkowy modelu Altair firmy MITS, Bill Millard założył w San Leandro, California, firmę IMS Associates, Inc. i rozpoczął produkcję i sprzedaż komputera oznaczonego jako IMSAI 8080 (zapowiedź lato 1975, dostawy 1976). IMSAI 8080 pojawił się rok po Altairze i można go nazwać jego klonem. Zbudowany na bazie procesora Intel 8080A (2 MHz) i wyposażany standardowo w 4k RAM posiadał bardzo zbliżoną, nieco ulepszoną konstrukcję. Jego atutami były silniejszy zasilacz, anodyzowana aluminiowa obudowa, architektura oparta na S-100 Bus ze slotami na 22 karty rozszerzeń oraz doskonały panel czołowy. Podobnie jak w Altairze, komunikacja z użytkownikiem odbywała się za pomocą panelu czołowego przy pomocy przełączników i diod (LED). Program był wprowadzany ręcznie, bit po bicie. Oczywiście mało kto używał komputera w ten sposób. Do efektywnej pracy konieczne było wyposażenie go w urządzenia wejścia/wyjścia umożliwiające "normalną" komunikację (terminal, napęd dysków). IMSAI oferował napędy dysków do swoich komputerów wraz z systemem operacyjnym CP/M.

W odróżnieniu od Altaira, IMSAI 8080 najczęściej dostarczany był w stanie złożonym i gotowym do pracy. IMSAI znalazł niszę rynkowa w postaci odbiorców indywidualnych i hobbystów, którzy chcieli mieć własny, sprawny komputer ale nie potrafili lub nie chciało im się go samodzielnie składać. Ceny IMSAI 8080 początkowo były zbliżone (lub takie samie) jak Altair'a: zestaw do montażu $439, zestaw złożony $621 i w miarę narastającego popytu wzrosły odpowiednio do $599/$931. W roku 1977 IMSAI 8080 był rynkowym best sellerem, jednak mimo to firma zbankrutowała w 1979 r.


Ciekawostka: IMSAI 8080 wystąpił w dość znanym filmie z 1983 r. "WarGames" (MGM-UnitedArtist, w rolach głównych Matthew Broderick i Ally Sheedy). Dla tych, którzy nie oglądali: nastoletni hacker (wyposażony właśnie w IMSAI 8080) szukając serwera firmy produkującej gry komputerowe włamuje się do superkomputera WOPR amerykańskich sił zbrojnych (konkretnie NORAD - North American Air Defence) i uruchamia "grę", w której jako ZSRR odpala rakiety jądrowe wycelowane w Stany Zjednoczone. Problem w tym, że komputer traktuje grę jako rzeczywistość i szykuje prawdziwe kontruderzenie, amerykańskie rakiety są przygotowywane do odpalenia, a komputera nie można zatrzymać.... Film mimo upływu lat nadal warto obejrzeć, polecam. Tutaj IMSAI na planie, tutaj artykuł z pisma Popular Mechanics na temat podobieństw filmowej wizji systemu WOPR do rzeczywistości a tutaj odnośnik do źródła innych ciekawych informacji na ten temat.

Podobnie jak w przypadku Altaira, dla chętnych ( i wytrwałych) istnieje emulator IMSAI 8080 w trybie "panelu czołowego" napisany przez Clausa Giloi.

Galeria zdjęć IMSAI 8080:


Główny spis treści

Masz uwagi? Napisz.